Motto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's WorldMotto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's World

ÚZEMNÍ ENERGETICKÁ KONCEPCE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Spotřeba paliv a energie po přeměnách
Výchozí rok - stav k 1.1.2002

Názvosloví

Ze spotřeby primárních paliv v území byla spočítána tak, že z ní byla odečtena spotřeba paliv ve zdrojích vyrábějících elektrickou energii a teplo a naopak připočtena fakturovaná dodávka tepla ze sítí CZT. Obdobně u zdrojů OZE se primární druh energie (větrná energie, solární energie, geotermální energie, vodní energie) přeměnil v této bilanci na teplo nebo elektřinu.

U zdrojů CZT ležících v řešeném území se u této kategorie energetické bilance žádná spotřeba energie nevykazuje, ale místo toho je nahrazena "spotřebou tepla ze SCZT" u jednotlivých odběratelů. Rovná se tedy souhrnné výši užitečné (fakturované) dodávky tepla ze soustav CZT a nezahrnuje tedy ztráty spojené s výrobou a rozvodem tepla z centrálních zdrojů. Co však zahrnuje jsou vnitřní ztráty v rozvodech odběratele, a to z toho důvodu, že tyto ztráty tepla již ve větší či menší míře přispívají k požadované tepelné pohodě uživatele.

Pro stanovení spotřeby elektrické energie byly podkladem fakturované dodávky jednotlivým odběratelům. Takto stanovená potřeba je tedy opět očištěna od ztrát ve venkovních rozvodných sítích, vnitřní ztráty v rozvodech odběratele jsou však již opět její součástí.

Bilance konečné spotřeby paliv a energie (spotřeby po přeměnách)

Bilance spotřeby paliv a energie po přeměnách, neboli bilance konečné spotřeby paliv a energie ve výchozím roce 2001/2 byla vytvořena z bilance spotřeby PEZ. Vyrobené teplo ve zdrojích a kotelnách soustav CZT a v blokových kotelnách (OKEČ 40) je ve spotřebě po přeměnách vybilancováno v sektoru, ve kterém je spotřebováno.

Bilance paliv a energie po přeměnách ve Zlínském kraji, GJ/rok, výchozí rok - stav k 1.1. 2002, je uvedena v následujících přehledech:

Vzhledem k rozsáhlým soustavám CZT ve všech velkých městech Zlínského kraje (např. Zlíně, Otrokovicích, Kroměříži, Vsetíně, Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Rožnově, atd.) klesá v bilanci konečné spotřeby oproti bilanci spotřeby prvotních energetických zdrojů spotřeba paliv a energie v průmyslu a dominantním sektorem spotřeby se ukazují ve Zlínském kraji domácnosti. Spotřeba paliv a energie v domácnostech byla šetřena velmi detailně, vzhledem k tomu, že v této oblasti existuje nejméně centrálně dostupných datových vstupů.

Strukturu spotřeby paliv a energie po přeměnách v sektoru Bydlení ukazují názorně následující grafy.

V celkové bilanci konečné spotřeby (chápané jako energie na vstupu do objektu) převažují plynná paliva (zemní plyn), rozdíly v podílu spotřeby zemního plynu na konečné spotřebě mezi správními obvody vyplývají jednak z rozdílné úrovně využívání zemního plynu pro vytápění domácností, jednak ze struktury palivové základny zpracovatelského průmyslu.

Souhrnné zhodnocení výchozího stavu ve spotřebě energie

Konečná spotřeba energie Zlínského kraje byla ve výchozím roce na úrovni 38,8 PJ/r.

Energetické nároky jednotlivých správních obvodů obcí s rozšířenou působností se pohybují v rozmezí od 910 TJ/r užitné spotřeby (Vizovicko) až po hodnoty přesahující 7 100 TJ/r (správní obvod Valašského Meziříčí). Průměrná hodnota charakterizující území kraje je 2 985 TJ/r na správní obvod.

Hlavním nositelem energie pro územní celek je zemní plyn, jehož podíl na krytí celkové konečné spotřeby energie je 45 %. Podíl zemního plynu na spotřebě jednotlivých správních obvodech kolísá od hodnot menších než 14 % (Otrokovicko), až po 56 i 58 % (Holešov, Uher. Brod, Uher. Hradiště). Plynofikováno dosud není 29 obcí.

Elektrická energie se podílí na krytí energetických potřeb území 22 %, u jednotlivých správních obvodů se podíl pohybuje v intervalu od 11 % (Valašské Meziříčí ) až do 37 % (Vizovicko).

Dodávkovým teplem je zásobováno 23 městských areálů, v sedmi z nich s více než třetinovým podílem na konečné spotřebě ( např. Hostětín, Vsetín, Rožnov p. R., Zlín). Na krytí energetických potřeb území kraje se nákup dodávkového tepla podílí 17 % , v jednotlivých správních obvodech obcí s rozšířenou působností se pohybuje od 2 % (Vizovice, Valašské Klobouky) až po 25 % (Zlínsko) i 55 % (Otrokovicko).

Tuhá paliva (hnědé uhlí, koks, černé uhlí a dřevo) jsou spalována s podílem 13 % celkové konečné spotřeby územního celku. S výjimkou správních obvodů Bystřice, Rožnov, Valašské Klobouky a Vsetín nepřesáhnou podíl 20 %.

V některých správních obvodech s vyšším podílem obcí v podhorských oblastech byl zjištěn podíl spalování dřeva vyšší než 10 % (Vsetínsko, Rožnovsko, Valašské Klobouky). Nejvyšší podíl cca 25 % na krytí energetických potřeb je ve správním obvodě Bystřice pod Hostýnem.

Ukazatel energetické hustoty konečné spotřeby (konečná spotřeba energie vztažená na 1 ha území) dosahuje pro území kraje hodnoty 97,95 GJ/r,ha. Pro jednotlivé správní obvody se úroveň tohoto ukazatele pohybuje v širokém rozmezí od hodnot menších než 37 GJ/r, ha (ORP Valašské Klobouky) až po hodnoty vyšší než trojnásobek průměru (ORP Otrokovicko, ORP Valašské Meziříčí).

Energetická vybavenost obyvatel Zlínského kraje (konečná spotřeba energie dělená počtem trvale žijících obyvatel) dosahuje pro území kraje hodnoty 65,3 GJ/r na obyvatele. Pro jednotlivé správní obvody obcí s rozšířenou působností dosahuje ukazatel hodnot od 40 GJ/r,obyv (ORP Valašské Klobouky) až po téměř 170 GJ/r,obyv (ORP Valašské Meziříčí).

Vybavenost obyvatel Zlínského kraje elektrickou energií je v rozmezí od 11 GJ/r,obyv (ORP Holešov, Luhačovice, Valašské Klobouky) až po 28 GJ/r, obyv (Otrokovicko). Průměrná hodnota charakterizující území kraje je 14,2 GJ/r na obyvatele.

Vybavenost obyvatel Zlínského kraje zemním plynem je v rozmezí od 13 GJ/r,obyv (Valašské Klobouky) až po 30 GJ/r, obyv (Holešov, Kroměříž, Luhačovice, Uher. Brod, Uher. Hradiště). Ve správním obvodu Valašského Meziříčí přesahuje hodnotu 55 GJ/r,obyv. Průměrná hodnota charakterizující území kraje je 26,0 GJ/r na obyvatele.

Na celkové konečné spotřebě územního celku ve výši cca 38,8 PJ/r se podílí oblast bydlení téměř 42%, vybavenost, služby a podnikatelské subjekty 58 %.

Měrné ukazatele spotřeby vztažené na počet trvale bydlících obyvatel jsou v grafu Měrné ukazatele spotřeby (GJ/obyvatele).