Motto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's WorldMotto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's World

ÚZEMNÍ ENERGETICKÁ KONCEPCE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Modelové pole koncentrací - imisní mapy

Rozptylová studie Zlínského kraje

Metodika výpočtu

Výpočet krátkodobých i průměrných ročních koncentrací znečišťujících látek a doby překročení zvolených hraničních koncentrací byl proveden podle metodiky "SYMOS 97", která byla vydána MŽP ČR v r.1998.

Tato metodika je založena na předpokladu Gaussovského profilu koncentrací na průřezu kouřové vlečky. Umožňuje počítat krátkodobé i roční průměrné koncentrace znečišťujících látek v síti referenčních bodů, dále doby překročení zvolených hraničních koncentrací (např. imisních limitů a jejich násobků) za rok, podíly jednotlivých zdrojů nebo skupin zdrojů na roční průměrné koncentraci v daném místě a maximální dosažitelné koncentrace a podmínky (třída stability ovzduší, směr a rychlost větru), za kterých se mohou vyskytovat. Metodika zahrnuje korekce na vertikální členitost terénu, počítá se stáčením a zvyšováním rychlosti větru s výškou a při výpočtu průměrných koncentrací a doby překročení hraničních koncentrací bere v úvahu rozložení četností směru a rychlosti větru. Výpočty se provádějí pro 5 tříd stability atmosféry (tj. 5 tříd schopnosti atmosféry rozptylovat příměsi) a 3 třídy rychlosti větru.

Metodika SYMOS'97 však musela být oproti původní verzi upravena. V souvislosti se vstupem ČR do EU se legislativa v oboru životního prostředí přizpůsobuje platným evropským předpisům a proto v ní vznikají změny, na které musí reagovat i metodika výpočtu znečištění ovzduší, má-li vést i nadále k výsledkům snadno použitelným v běžné praxi. Tyto změny zahrnují např.: 

  • stanovení imisních limitů pro některé znečišťující látky jako hodinových průměrných hodnot koncentrací nebo 8-hodinových průměrných hodnot (dříve 1/2-hodinové hodnoty) 
  • stanovení imisních limitů pro některé znečišťující látky jako denních průměrných hodnot koncentrací
  • hodnocení znečištění ovzduší oxidy dusíku také z hlediska NO2 (dříve pouze NOx)

Změna průměrovací doby se promítla do změny rozptylových parametrů tak, aby popisovaly rozptyl znečišťujících látek v delším časovém intervalu. Pro NO2, NOx, prach (PM10) a SO2 jsou jako krátkodobé koncentrace počítané 1-hodinové průměrné hodnoty, pro CO jsou počítané 8-hodinové průměrné hodnoty. Znečištění ovzduší oxidy dusíku se podle dosavadní praxe hodnotilo pomocí sumy oxidů dusíku ozn. NOx. Pro tuto sumu byl stanovený imisní limit a zároveň jako NOx byly (a dodnes jsou) udávané nejen emise oxidů dusíku, ale i emisní faktory z průmyslu, energetiky i z dopravy. Suma NOx je přitom tvořena zejména dvěmi složkami, a to NO a NO2. Nová legislativa ponechává imisní limit pro NOx ve vztahu k ochraně ekosystémů, ale zavádí nově imisní limit pro NO2 ve vztahu k ochraně zdraví lidí, zřejmě proto, že pro člověka je NO2 mnohem toxičtější než NO. Ze zdrojů oxidů dusíku (zejména při spalovacích procesech) je společně s horkými spalinami emitován převážně NO, který teprve pod vlivem slunečního záření a ozónu oxiduje na NO2, přičemž rychlost této reakce značně závisí na okolních podmínkách v atmosféře. Protože vstupem do výpočtu zůstaly emise NOx, bylo nutné upravit výpočet tak, aby jednak poskytoval hodnoty koncentrací NO2 a jednak zahrnoval rychlost konverze NO na NO2 v závislosti na rozptylových podmínkách.

Vlastní výpočet rozptylové studie by zpracován pro všechny znečišťující látky, které jsou imisně sledované, vyjma amoniaku, troposférického ozonu a prašného spadu. Troposférický ozon a prašný spad dostupnými modelovacími prostředky modelovat nelze. U amoniaku je zas velkým problém získat relevantní data ve vztahu k možné aplikaci amoniaku v prostředí. Pro všechny ostatní znečišťující látky byl výpočet proveden pro jejich všechny skupiny imisních limitů. Tedy pro škodliviny SO2, PM10 byl výpočet proveden pro maximální hodinové, průměrné denní a pro průměrné roční koncentrace. Pro škodlivinu NO2 byly modelovány průměrné roční koncentrace, maximální hodinové koncentrace. Pro škodlivinu CO byl počítán maximální denní 8 hodinový klouzavý průměr. Pro všechny ostatní škodliviny byla modelována průměrná roční koncentrace. Modelový výpočet byl proveden pro: 

  • celkové imisní zatížení ze všech sledovaných zdrojů emisí (souběh zdrojů)
  • příspěvek velkých zdrojů emisí ke stávajícímu imisnímu zatížení lokality
  • příspěvek středních zdrojů emisí ke stávajícímu imisnímu zatížení lokality
  • příspěvek malých zdrojů emisí ke stávajícímu imisnímu zatížení lokality
  • příspěvek dopravy ke stávajícímu imisnímu zatížení lokality

Výsledky rozptylové studie

Modelové pole koncentrací sledovaných škodlivin:

Hodnocení kvality ovzduší zlínského kraje

Ve vyhodnocení kvality ovzduší za rok 2001 je Zlínský kraje velmi rozmanitý a rozdíly v sídelní struktuře, struktuře dopravních komunikací a rozložení jejich zatížení a v rozložení průmyslové výroby Zlínského kraje se odrážejí také v emisní charakteristice kraje a jeho imisní zátěži.

Do prostředí zcela čistého spadá především východní část území Zlínského kraje, emisně i imisně je mírně až středně zatížena největší část kraje. 
Zvýšená imisní zátěž je v oblasti Kroměříž-Otrokovice-Uherské Hradiště- Zlín a v lokalitách Bystřice pod Hostýnem-Valašské Meziříčí-Vsetín-Rožnov pod Radhoštěm). Na území Uherského Hradiště, Vsetína, Valašského Meziříčí, jižně od Zlína, v Otrokovicích a v Bystřici pod Hostýnem dochází vlivem konfigurace terénu, rozptylových podmínek a v důsledku emisí z dopravy, průmyslu (koncentrace průmyslu v několika lokalitách) a spalování tuhých paliv v domácnostech krátkodobě ke zhoršování kvality ovzduší.

Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší na území Zlínského kraje jsou vyhlášeny Věstníkem MŽP, a na základě doporučení řídícího výboru k řešení KSEI ZK jsou mezi ně zařazeny také oblasti, v nichž byla nadlimitní koncentrace znečišťujících látek zjištěna také modelovým hodnocením kvality ovzduší (upraveným modelem SYMOS´97).

Oblasti, jež vyžadují zvláštní ochranu, neboť v nich dochází k překračování platných imisních limitů alespoň pro jednu škodlivinu a jeden hodnocený časový úsek, zahrnují:

Vymezení oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší ve Zlínském kraji

Látka Oblast
NOx, průměrné roční koncentrace: Uherské Hradiště, Zlín, Otrokovice
SO2, maximální krátkodobé koncentrace Bystřice pod Hostýnem, Valašské Meziříčí, Březnice (Zlín)
SO2, průměrné denní koncentrace Bystřice pod Hostýnem, Valašské Meziříčí, Březnice (Zlín), Hrachovec, Veselá
Prach, průměrné denní koncentrace Vsetín
Benzen, průměrné roční koncentrace Valašské Meziříčí
Benzo(a)pyren Valašské Meziříčí

Výhledový návrh zásobování kraje palivy a energií nezbytně zohledňuje také uvedený stav v kvalitě ovzduší a povinnost kraje do roku 2010 splnit imisní limity pro všechny zákonem sledované látky. Problémovými oblastmi a návrhy opatření ke snížení emisí tak, aby v cílovém roce bylo dosaženo imisních limitů se zabývá Program ke zlepšení kvality ovzduší Zlínského kraje a Integrovaný program snižování emisí Zlínského kraje.