3. 7. 2024
OÚ Rudimov – První aktivní stavba ve Zlínském kraji
Stavebnictví zažívá v posledních letech zásadní transformaci jak v oblasti stavebních technik, tak i přístupu k celé výstavbě, a to s ohledem na její efektivitu a udržitelnost. Stále častěji se lze setkat s výstavbou pasivních, nebo nulových domů, které využívají velmi těsnou konstrukci, kvalitní izolaci a systémy řízeného větrání s rekuperací.
Pasivní budovy mají spotřebu tepla na vytápění pod 15 kWh/m2/ rok. U tzv. „nulového“ domu drtivou většinu spotřeby energie pokryje jeho vlastní výroba z obnovitelných zdrojů např. kotel na dřevo, fotovoltaická elektrárna v kombinaci s tepelným čerpadlem.
Snaha po maximální energetické soběstačnosti, posunuje novou výstavbu až do aktivních standardů budov. V Rudimově šli již od roku 2016 cestou přípravy projektu nové multifunkční budovy do pasivního standardu s tím, že obci byl tento projekt schválen v 61. výzvě Operačního programu životní prostředí ČR v roce 2020. Investiční náklady byly odhadnuty na 17,6 mil. Kč a dotace byla schválena ve výši 30 %, tedy 5,28 mil. Kč. Bohužel dofinancování projektu z prodeje obecního dřeva se ukázalo, díky kůrovcové kalamitě, liché a tak obec řešila co dál.
Stávající budova obecního úřadu a kulturního domu z roku 1890 sloužila původně jako škola. Opravit nešla, neboť byla postavena sice z kamene a cihel, ale bez základů. Zároveň byla neekologicky vytápěna pomocí starých kamen na dřevo a uhlí v kombinaci s přímotopy, které prakticky nabyly schopny v zimě kancelář ani vytopit. Vyhlídky na lepší dotaci se neukazovaly.
Starostovi v jeho úsilí zajistit prostředky na výstavbu po celou dobu pomáhal tým pracovníků Energetické agentury Zlínského kraje (EAZK). Tuto organizaci si kraj zřídil a 100 % ji vlastní, právě za účelem, aby nejen kraji, ale i městům a obcím, pomáhala snižovat energetickou náročnost.
Společným úsilím se celého pracovního týmu se za koordinace EAZK nakonec podařilo přepracovat projekt do aktivního (plusového) energetického standardu a v roce 2023 uspět ve 163. výzvěv rámci Operačního programu Životní prostředí, který je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj, a dosáhnout pod č.j. CZ.05.5.11/0.0/0.0/22_163/0015459 na téměř 70% dotaci ve výši 17 561 041,20 Kč z celkových investovaných nákladů 25 189 098,89 Kč.
A tak v Rudimově, malé obci u Slavičína o 252 obyvatelích, se začátkem roku 2023 pustili do práce. Vysoutěžili dodavatele stavby a nejprve přestěhovali úřad do UNIMOBUŇKY a provedli demolicI původní budovy. V červnu zahájili výstavbu nové multifunkční budovy, kterou se podařilo do konce roku 2023 i dokončit. O vytápění 1. NP o celkové ploše 228 m2, společně s podkrovím o ploše 110,38 m2, se stará tepelné čerpadlo o výkonu 12,7 kW a topným faktorem 5,4 s akumulační nádrží o objemu 314 litrů. O zajištění přísunu čerstvého vzduchu bez ztrát tepla se v celé budově starají celkem 3 rekuperační jednotky. Největší jednotka je instalována do multifunkčního sálu a má výkon 1440 m3/hod rekuperovaného vzduchu za hodinu další dvě jednotky 602 m3/hod. a 571 m3/hod. slouží pro kanceláře, místnost pro přípravu jídel a archiv. Jednotky dosahují účinnosti až 84 %. Důležitou součástí této, a vlastně nyní již každé novostavby jsou také perfektně těsnící okna a dveře, kvalitní izolace obvodových stěn, podlah a střechy. Obvodový plášť objektu je zateplený šedým fasádním polystyrenem EPS o tloušťce 240–300 mm se součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,031 W/(m∙K). Izolaci podlah tvoří šedý podlahový polystyrenem EPS 100 o tloušťce 300 mm s λ = 0,031 W(/m∙K) a pro zateplení podkroví byla zvolena kombinace izolantů PIR o tloušťce 220 mm (λ = 0,022 W/(m∙K)) a minerální vlny o tloušťce 80 mm a λ = 0,039 W/(m∙K). Dřevěná okna se součinitelem prostupu tepla Uw ≤ 0,60 W/(m2∙K) společně s vchodovými dveřmi o součiniteli prostupu tepla Uw ≤ 0,66 W/(m2∙K) byla vyrobena v nedaleké SCHS stolárně v Brumově- Bylnici.
Součástí stavby je také FVE s celkovým výkonem 19,38 kWp a bateriovým uložištěm o kapacitě 21,3 kWh. Budova se právě díky fotovoltaické elektrárně a bateriovému uložišti dostala do aktivního standardu, tedy vyrobí si více elektřiny, než sama spotřebuje a přebytky obec využije pro další budovy nebo napájení veřejného osvětlení. Budova se tak stala první energeticky aktivní budovou ve Zlínském kraji a od jara letošního roku je využívána i občany, jelikož mimo úřadu obce je součástí budovy i společenský sál, který slouží jako knihovna, tělocvična pro matky s dětmi, mládež a spolky. O víkendech se zde konají společenské akce, koncerty, divadla, besedy, svatby nebo i rodinné oslavy. Realizací tohoto projektu obec Rudimov potvrdila pozici průkopníka podobných udržitelných řešení mezi ostatními obcemi Zlínského kraje.
Například občanům vybudovala na koupání biotop a již 4 roky tam provozuje samoobslužný bufet, kde lze platit i pomocí QR kódu.
Obec dále plánuje instalaci dalších solárních panelů na své budovy, nákup osobního elektromobilu a malého užitkového elektromobilu, který bude sloužit pro obecní účely a na tyto akce má již za pomoci EAZK vyřízené i dotace, které pokryjí významnou část nákladů.
Do budoucna obec počítá s dalšími inovativními projekty. Za zmínku určitě stojí i přebudování stávající obecní prodejny na samoobslužnou.
Nejen za tyto počiny si obec po právu vysloužila ocenění v podobě Fialové stuhy za inovativní obec v letošním vydání krajského kola soutěže Vesnice roku 2024 a v téže soutěži obdržela Zlatou cihlu, v kategorii C právě za stavbu této nové budovy obecního úřadu, jeho technickou a energetickou úroveň a začlenění do prostředí obce a jejího krajinného rázu.
Společné úsilí obce, projektanta (Atelier mur), energetického specialisty ing. arch. Pavla Koláčka, technickému dozoru firmě UPOSS, s.r.o. a kolektivu pracovníků Energetické agentury Zlínského kraje, o.p.s se vyplatilo, konstatoval starosta obce Stanislav Franc. Dík patří i dodavateli stavby firmě Vanto s.r.o., která v tak krátkém čase byla schopna dům postavit. V neposlední řadě patří poděkování i Zlínskému kraji, který obci přispěl na venkovní úpravy a zeleň částkou 1 mil. Kč.