22. 4. 2022
Praktická zkouška elektromobilů ve Slavičíně
Nejvíce účastníci ocenili tichost a plynulost jízdy spojenou s nulovými místními emisemi. Ovšem nejen prakticky, ale i teoreticky ve velmi příjemných prostorách zámku Wichterle se pak mohli účastníci seznámit s vhodnými příklady uplatnění elektromobility. Následně zástupce Ministerstva životního prostředí ČR Mgr. Kepka seznámil přítomné s dotacemi na elektromobily a taktéž bylo možné přebrat zkušenosti od stávajících vlastníků elektromobilů. Prezentovali se také zástupci jednotlivých automobilek (Hyundai, Ford, Kia, VW, Škoda, Peugeot, Toyota, Fiat, Lexus) i výrobci elektrických užitkových vozů a regionální výrobci nabíjecích stanic (TDV-Technická výroba a.s. Rokytnice a INCHANET s.r.o. Rožnov pod Radhoštěm) pro elektromobily. Ing. Vidomus za pořadatele, Energetickou agenturu Zlínského kraje, o.p.s., seznámil přítomné s možností využití dotace na samostatné fotovoltaiky nebo i doplněné baterií pro fyzické i právnické osoby, které by vhodně doplnily stávající domy a byly by využity k nabíjení elektromobilů, ale taky ke snížení nakupovaného množství elektřiny. Zvýšení energetické soběstačnosti a snížení množství fosilních paliv v našem kraje podpořil ve svém projevu i statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub.
Cílem akce bylo hlavně umožnit pracovníkům krajských organizací sociálních služeb vyzkoušet tato vozidla, neboť 5 kusů vozů bude pro tyto organizace (Sociální služby Vsetín a Centrum Áčko) podpořeno 95% dotací z Programu IROP. Elektromobilita pro tyto pracovníky pohybující se převážně v městském prostředí je velmi výhodná. Jednak nahradí dosavadní 15 až 22 let stará vozidla se spalovacími motory, ale hlavně sníží místní emise, uspoří zmíněné pohonné hmoty, oleje a náklady za opravy starých aut.
Kvůli rostoucím cenám elektřiny a plynu je potřeba více rozvíjet nové technologie, a hlavně obnovitelné zdroje energie. Zlínský kraj již nyní disponuje fotovoltaickými panely na výrobu elektřiny na 2 střechách Uherskohradišťské nemocnice, dále na depozitáři muzea v Otrokovicích. Ve výstavbě jsou další fotovoltaické elektrárny na střechách budov 14/15 Institutu a před podpisem smlouvy je další realizace na rekonstruovaném pavilonu Uherskohradišťské nemocnice a další se plánuje. V současné době již 1134 panelů na střechách výše uvedených krajských budov vyrobí ročně více než 500 MWh elektrické energie. Překážkou v dalších instalacích je zatím délka povolovacích procesů. „Věříme však, že i krajské ústavy sociálních služeb si budou pomocí sluníčka, kromě teplé vody, vyrábět i elektřinu“, doplnila Miroslava Knotková, ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje. Poděkovala starostovi města Slavičín za velkou pomoc při organizaci akce a rozvoj vlastní městské kotelny na dřevní štěpku sloužící zejména pro městská sídliště, čímž se Slavičín řadí mezi nejvíce energeticky odolná města ve Zlínském kraji.
Prezentace:
Electrodad - Proč se zabývat elektromobilitou